Ana Sayfa > Chat Odaları > Tarihin en yalancı insanı

Tarihin en yalancı insanı

İnsanoğlu tarih boyunca içindeki iyi ve kötü arasında yahut havf ve reca arasında kalmıştır. Allah Teala, Kur’an-ı Kerim’de insanları hayırlı ameller işlemeye teşvik ederek kötülüklerden uzak kalmaya davet etmiştir. Lakin her ikaza ve uyarıya rağmen yalan, insan hayatında var olmuştur. Peki dünya tarihinin en yalancı insanı kimdi? Sizler için araştırdık.

Büyük günah

▪ Doğruluğun tam zıddı ve en büyük günahlardan olan yalan, insanın bir hususta gerçeğin aksini söylemesi, hakikati çarpıtması olarak bilinir.

▪ Arapça “kezib” anlamına gelen kavram, kendisinden türeyen kelimeler ile birlikte Kur’an-ı Kerim’de iki yüz seksen yerde geçer. Hak Teala insanlığı yalan hususunda sıklıkla uyarmıştır.

“Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının ve doğru söz söyleyin ki, Allah sizin işlerinizi düzeltsin, günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve resulüne itaat ederse gerçekten büyük bir kazanç elde eder.”

Ahzâb Suresi 70. Ayet

Ahzâb Suresi 70. Ayeti dinlemek ve mealini okumak için tıklayın

Ahzâb Suresi 70. Ayet Tefsiri

Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının ve doğru söz söyleyin ki, Allah sizin işlerinizi düzeltsin, günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve resulüne itaat ederse gerçekten büyük bir kazanç elde eder.

Tefsirin devamını okumak için tıklayın

▪ Tarih boyunca pek çok yalancı ortaya çıktı. Kimi yalanlarıyla insanları zehirledi kimi doğru yoldan saptırdı kimi ise kötü emellerine insanları dâhil etti.

▪ Yalancılar bilhassa dini hususlarda insanları etkilemeyi başardılar. Bu sayede etraflarına insanları toplayarak onlardan maddi ve manevi olarak beslendiler.

Tarihin en büyük yalancısı

▪ Lakin tüm bu yalancılar arasında bir isim var ki söylediği yalan ile hem akıl sınırlarını zorladı hem de binlerce insana ciddi ölçüde zarar verdi.

▪ Bir Hintli olan Reten b. Nasr 12 ve 13. yüzyıllarda yaşamasına rağmen iddia ettiği “sahabi” olduğu yalanıyla çevresine binlerce insan topladı.

Fitne ile ilgili ayetler

Hindu bir yalancı

Hindistan’ın Pencap eyaleti, Bhatinda şehrinde doğan Reten b. Nasr daha çok Reten el Hindî ve Bâbâ Reten isimleri ile tanındı. 1234 yılında ölen Reten tarih sayfalarında çok farklı bir hususiyeti ile yer aldı.

▪ Aynı zamanda çevresinde oluşan külte binaen uzun ömürlü olduğunu belirtmek için “muammer“, hacı olduğunu vurgulamak için de “haccî” olarak anıldı.

Tarihin en büyük yalancılarından

Reten b. Nasr‘ı tarihin en yalancı insanlarından biri yapan yalanı ise onun bir sahabi olduğunu söylemesi ve bu minvalde hadisler uydurması idi.

▪ Putperest olduğunu ve Hindistan’da “şakku’l kamer” hadisesine şahit olarak, Mekke’ye gidip Müslüman olduğunu söylemesi Hindistan Müslümanları kadar zamanın uleması arasında da büyük bir ihtilafa sebep oldu.

Bir şehir inşa edici olarak Peygamberimiz

Çok yönlü bir alim: Kutbüddin Şirazi

Kutbüddin Şirazi; astronomi, matematik, tıp, ve din alanında yaptığı çalışmalarla Anadolu ilim hayatını canlı tutan isimlerden biridir. Yazdığı eserler ve Read more

Şehir ve medeniyet

🔶 Medeniyet, Arapçada şehir anlamına gelen medine kelimesinden türemiştir. 🔶 Bir medeniyet kavramından bahsedebilmemiz için öncelikle yerleşik bir hayat ve Read more

İsmet Özel’in “Tahrir Vazifeleri”

Yazıları ile büyük bir okuyucu kitlesine seslenen İsmet Özel, ünlü eseri "Tahrir Vazifeleri"nde meselelere farklı cihetlerden bakarak bir zihniyet dünyası Read more

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Verified by MonsterInsights

AskimSinSohbet.Net – Sohbet Muhabbet Chat Mobil Sohbet Tarihin en yalancı insanı

Verified by MonsterInsights